ı Anasayfa ı Fen Deneyleri Canlıların İç Yapısı

Güvenlik Uyarısı

 
 

YAPRAK HÜCRELERİNİN YAPISINI İNCELEYELİM

Deneyin  Amacı:  Bir yaprağın kesiti mikroskopta inceleyerek stoma (gözenek) hücrelerini görebilmek.

Düşünce Soruları?

1. Yaprakta gözenekler ne işe yarar?
2. Gözenek hücreleri bitkinin nerelerinde bulunur?

Araç ve Gereçler:  yaprak, lamel, su, lam, mikroskop, bisturi veya keski

Deneyin   Yapılışı:
1. Yaprağın alt yüzeyinden bisturi yardımıyla ince bir kesit alınız.
2. Lam üzerine bir damla su damlatarak yaprak kesitini üzerine koyunuz. Kesitin üzerini lamel ile kapatınız.
3. Hazırladığınız preparatı mikroskopta inceleyiniz.
4. Gördüğünüz şekilleri çizmeye çalışınız.

     

Değerlendirme Yapalım:

Mikroskopta görmüş olduğunuz şekiller incelenerek bakteriler hakkında bilgi sahibi olunur. Örneklerde farklı türlerde ve şekillerde bakteriler olduğu anlaşılır. Bakterilerin çoğalmalarını görmek için uzun süre incelemeler yapmak gerekir. 

Bilgilenelim:     

Yapraklar, bitkilerde terleme, solunum, fotosentez ve boşaltım gibi önemli faaliyetleri gerçekleştirir. Çok geniş bir yüzey ile bitkinin havayla temasını sağlıyor.

Bitki için gerekli maddelerin alınması ve zararlı maddelerin dışarı atılması, gaz alış verişi yaprakların alt kısmında bulunan “stomalar" (gözenek) ile yapılır.

Bitkilerde solunum olayı gece ve gündüz devam eder. Gece ışık olmadığından, fotosentez yapamazlar. Işık olan yerde gece olsa bile az da olsa fotosentez yapabilir. Solunumda ortaya çıkan karbondioksit dışarı atılır. Bu yüzden yatak odasında fazla bitki bulunması insan için sağlığı için uygun değildir.

Bitkiler, yapraklarındaki stomaları ile aldıkları oksijeni, hücrelerindeki besinlerle birleştirerek yanmalarını sağlar. Yanma sonucunda su, karbondioksit ve enerji ortaya çıkar. Enerji bitkinin canlılık faaliyetlerini sürdürmek için kullanılırken, fazla su, terleme ile yapraklardaki gözeneklerden dışarı atılır. Karbondioksitin dışarı atılması yine bu gözenekler yardımıyla sağlanır.

Siz Deneyin: Farklı bitkilerin yapraklarının üst ve alt kesit örneklerini mikroskopta inceleyiniz. Gözlemlerini karşılaştırınız. 

www.fencebilim.com - Hidayet TERECİ