icat ve keşifler

   
  |Ana Sayfa|   www.fencebilim.com                       
  1901 Yılından Beri Sönmeyen Ampul  
 

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Livermore-Pleasanton İtfaiye Müdürlüğünde bulunan resimdeki ampul şu an itibariyle tam 118 yıldır yanıyor. Üreten firmadan bile uzun ömre sahip ampul, 3 kamera ile izleniyor.

 
 

 
 
  Facebookta Paylaş

 
 
 

Ampulün ortaya çıkışı, Edison ile “En iyi ampulü ben yaparım” rekabetine giren Adolphe Chailet’e dayanıyor. 118 yıldır yanan ampulün açık kalmasını Livermore-Pleasanton İtfaiye Müdürlüğü sağlıyor. 118 yıldır yanan ampul, Guinness Dünya Rekorları Kitabına da girdi. Ampulün yıllardır sönmesinin nedeni ise hiç kapatılmamış olması ve çok kaliteli yapılmış olması. Çok kaliteli olsa da 118 yıldır hiç bozulmaması veya ışığının kesilmemesi çok ilginç.

118 yıldır çevresini aydınlatan ampul, dünya üzerindeki bilinen en eski ve çalışan ampul olma unvanını taşıyor. İlk zamanlarındaki kadar parlak bir ışık vermese de çalışmaya devam eden ampulü görmek için ta Los Angeles’a kadar gitmenize de gerek yok, Livemore-Pleasanton İtfaiye Departmanı’nın “Bulb Cam“iyle kolay yoldan tarihe tanıklık etmeniz mümkün.
 

Bir söz: Güzelliğin beş para etmez, bu bendeki aşk olmazsa. (Aşık Veysel)