icat ve keşifler
  |Ana Sayfa|   www.fencebilim.com                         
  'Zeplini kim buldu?'
 

Zeplin, bir tür hava gemisi olup, ulaşım aracı olarak kullanılan itme kuvvetiyle yol almalarını sağlayan motorları ve havada yönlenmesini sağlayan dümenleri olan puro biçiminde ve altında yolcu kabini bulunan güdümlü balonların genel adıdır. Omurgalı güdümlü balonların en başarılı yapımcısı olan Kont Ferdinand von Zeppelin adlı Alman güdümlü balonların isim babasıdır. İlk zamanlar hidrojen ile dolu olmasına karşın 1937'de Hindenburg faciası üzerine hidrojen yerine helyum kullanılmaya başlanmıştır.

 

 
 

 

 
 
Zeplin 20. yüzyılın görkemli taşıma ve savaş araçlarıdır. Zeplin aslen bir hava gemisi olup bunun yanında ulaşım, meteoroloji gibi birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. Newton'un etki-tepki prensibine göre çalışır. İtme kuvvetiyle yol almalarını sağlayan motorları ve havada yön değiştirmesini sağlayan dümenlerini bulunan altındaki kabin ile yolcu taşıyabilen balonlardır.

Zeplinlerin ilk başarılı uçuşu ise Fransız bir mühendis olan Henri Giffard tarafından 24 Kasım 1852 yılında gerçekleştirilmiştir. Giffard 160 kg ağırlığındaki bir buhar makinasını hidrojenle dolu bir torbanın altına takarak Paris’ten 30 km uzaklıktaki Trappes’e uçmayı başarmıştır. İlk gerçek zeplin ise 128 metre uzunluğunda 11 metre çapında, aliminyum iskelet üzerine pamuklu bir bez kaplanarak hazırlanmıştı. 2 Temmuz 1900′de havalanan ilk zeplin 400 metre yüksekliğe çıkarar 6 kilometrelik bir mesafeyi 17 dakika 30 saniyede geçmiştir. İlk zeplinin başarısı üzerine yeni zeplinler üretilmiş ve zeplin üretimi artmıştır.

 
 
I. Dünya Savaşı sırasında ise Alman Savaş Bakanlığı’nın destekleri ile artan zeplinler Paris ve Londra’nın bombalanması için kullanılmıştır. Zeplinler toplamda 52.000 kişiyi Atlas okyanusu üzerinde taşımıştır, fakat artan kazalar ve uçaklardaki hızlı gelişmelerden dolayı üretimi durmuştur. Günümüzde ise zeplinler reklam amaçlı kullanılmaktadır. En ünlüsü ise Palm Dubai için üretilen Dubai’nin Ruhu isimli 2006 yapımı dünyanın en büyük zeplinidir.

Kaynak: tr.wikipedia.org
 

Bir söz: Çoğu yetenek Allah vergisi bir hediyedir. İyi karakter ise, düşüncelerimizle, seçimlerimizle ve cesaretimizle kazandığımız bir özelliktir.  John Luther