Uzay artık ticari olarak da kullanılmaya  hazır durumda. Amerika'nın ilk ticari uzay hava alanının 2010 yılına kadar hizmete girmesi planlanıyor.  New Mexico' da kurulacak uzay havaalanının 198 milyon dolara mal olması ve havaalanının sadece uzay turizmi için değil yörünge fırlatması için  de kullanılması amaçlanıyor.

   Ay uydusuna 2020 yılında yeniden gitmeyi planlayan NASA'nın Dünya'nın uydusunu keşfederken kullanacağı aracın tasarımı ve üretimi nihayet tamamlandı. Tam donanımlı bir astronotun Dünya ağırlığıyla yaklaşık 250 kilo olacağı yeni Ay seferinde yaklaşık 1 ton taşıyabilecek Chariot, saatte 13 kilometre hızla astronot John Young'a ait Ay yüzeyindeki hız rekorunu da rahatlıkla kıracak biçimde saatte 25 kilometre hızla yol alabilecek. 

Kısa Kısa...

Zürafa Takım Yıldızı Kutup Yıldızı'ndan, Kahraman ve Arabacı Takımyıldızları'na kadar geniş bir bölge kapsar ve hiç batmaz.
M93 Açık Küme
Oldukça küçük ancak parlak bir açık kümedir.
22 yay dakikası çaplı alan içine saçılmış 80 üyesi vardır.3600 ışık yılı uzaklıkta olup en parlak yıldızı B9 tayf türünden mavi dev yıldızdır. Yaşı kabaca 100 milyon yıl tahmin edilmektedir.
  Devamı için tıklayınız >>
     Güncel Haberler
 

Stephen Hawking
Astrofizikçi

  Atlantis uzayda.
Uluslar arası astronomi yılı..
  Uzay tarihi kitabı: Uzay'da ilk 50 yıl.
  Genç astronomlar yaz okulu.
  Gökyüzünde bilinmeyen cisim.
   
 En iyi çözünürlük 1028 x 768 dir.