Uzaydan güneş tutulması: Güneş tutulmasının Ay'ın Güneş ile Dünya'nın arasına girmesi  ile oluştuğunu biliriz bilmesine ancak gerçekte, güneş tutulması büyük bir gölgeden başka bir şey değildir. Resimde 5 dakikalık bir periyot içinde NASA'nın Aqua uydusu tarafından kutup bölgesi üzerinde çekilen tutulma fotoğrafı görülüyor.

NGC 1300'deki gaz ışıltıları: Hubble uzay teleskopu tarafından şimdiye kadar çekilmiş en detaylı galaksi resmi. Spiral galaksi olan NGC 1300'deki gaz ışıltıları fotoğrafta net olarak görülüyor.

M6 Kelebek Kümesi: 2000 ışık yılı uzaklığındaki bir açık yıldız kümesi Akrep (Scorpius) takım yıldızında yer alır. En parlak yıldızı 6.17 kadir parlaklığa sahip bir sarı devdir.

Van Allen Kuşağı: Yeryüzünden 5,500 km ve 14,000 km yukarıda ekvatora paralel olarak uzanan iki kalın kuşak Van Allen kuşağı adıyla anılmaktadır.

Voyager-1 : Jupiter, Uranüs, Satürn ve Neptün'ü incelemek üzere gönderilen Voyager-1 hala faaliyetine devam ediyor. Şu an için 10 kişilik bir ekip Voyager'in seyrini NASA'da takip ederken 1989'lu yıllarda bu sayı 300 kişi civarındaydı. Voyager-1 her yıl ortalama 3,6 AU hızla güneş sisteminden uzaklaşıyor.

<<        >>

Kısa Kısa...

Zürafa Takım Yıldızı Kutup Yıldızı'ndan, Kahraman ve Arabacı Takımyıldızları'na kadar geniş bir bölge kapsar ve hiç batmaz.
M93 Açık Küme
Oldukça küçük ancak parlak bir açık kümedir.
22 yay dakikası çaplı alan içine saçılmış 80 üyesi vardır.3600 ışık yılı uzaklıkta olup en parlak yıldızı B9 tayf türünden mavi dev yıldızdır. Yaşı kabaca 100 milyon yıl tahmin edilmektedir.
  Devamı için tıklayınız >>

Stephen Hawking
Astrofizikçi

   En iyi çözünürlük 1028 x 768 dir.