Gökyüzünde bilinmeyen cisim
  Bu sıralarda gökyüzünde sabaha karşı çok parlak bir cismin görüldüğü haberleri geliyor. Maalesef bu sefer de bir uzay gemisi değil bu! Bir UFO da değil! Gökbilimcilerin sabırla her yıl anlatmaktan bıkmayacakları Venüs gezegeni bu parlak cisim.

   Bugünlerde -4.5 Kadir parlaklığında sabahları Güneş doğmadan önce Kuzey-Dogu ufkunda yükselen bu gezegenin parlaklığı ay sonuna doğru artarak 23 Eylül'de maksimuma erişecek. Bundan birkaç ay önce akşamları Batı ufkunda olan Venüs gezegeni 2008 yılının Ağustos ayından itibaren yakın parlaklıkta tekrar Batı ufkunda gözlenebilecek, UFO meraklılarına duyurulur!

   Bizden bu sıralarda 60 Milyon km uzaklıkta olan Dünya büyüklüğündeki bu gezegen, atmosferinin son derece yoğun ve yansıtıcı özellikte olmasından dolayı oldukça parlak görünür. Öyle ki, Güneş ve Dolunay'dan sonra gökyüzünde en parlak görülebilen cisimdir. Halk arasında "Çoban Yıldızı" olarak da bilinen bu gezegen, yılda 2 dönem sabahları Doğu ufkunda veya akşamları Batı ufkunda kısa sürelerle gözlenir.

Kısa Kısa...

Zürafa Takım Yıldızı Kutup Yıldızı'ndan, Kahraman ve Arabacı Takımyıldızları'na kadar geniş bir bölge kapsar ve hiç batmaz.
M93 Açık Küme
Oldukça küçük ancak parlak bir açık kümedir.
22 yay dakikası çaplı alan içine saçılmış 80 üyesi vardır.3600 ışık yılı uzaklıkta olup en parlak yıldızı B9 tayf türünden mavi dev yıldızdır. Yaşı kabaca 100 milyon yıl tahmin edilmektedir.
  Devamı için tıklayınız >>
     Güncel Haberler
 

Stephen Hawking
Astrofizikçi

  Atlantis uzayda.
Uluslar arası astronomi yılı..
  Uzay tarihi kitabı: Uzay'da ilk 50 yıl.
  Genç astronomlar yaz okulu.
  Gökyüzünde bilinmeyen cisim.
   
   En iyi çözünürlük 1028 x 768 dir.