|Ana Sayfa|   www.fencebilim.com                   Bilimsel Haberler - Egitim - Teknoloji -  Bulus  - Fizik - Kimya - Biyoloji - icat - Sanat

   ' BEBEKLER NEDEN BAL YİYEMEZ? '
Bilimsel Bilgiler
İnsandaki elementler
Kırkayağın kaç ayağı
Baldıran zehri nedir?
Kelebeğin kaç gözü vardır?
Eşeğin mühendislik marifeti.
Nefes almak bir mucizedir!
Esrarengiz yürüyen kayalar!
Köpek balığının faydaları!
Zemzemin müthiş sırrı!
Kayalar içine inşa edilmiş şehir.
Evrenin en soğuk yeri neresidir?
Dayanıklı camın bulunması
Deniz suyu neden tuzludur?
Bebekler neden bal yiyemez.
+4 santigrat derecede su
Arıların petekleri neden altıgendir?
Asit yağmurlarının ana maddesi
Cıva neden sıvıdır?
Dahilerden dahi saçmalamalar!
Evde nasıl yapıştırıcı yapılır?
'Dingonun Ahırı' ne demektir?
   


Arılar bal yapmak için nektar toplarlarken botulizm bakteri sporlarını da beraber alıp farkında olmadan bal yapımında kullanabilirler. Yetişkinlerde bu balın yenmesi sorun yaratmaz. Gerek vücudun savunma sistemi gerekse midenin asitli ortamı, bu bakterinin zarar vermesine müsaade etmezler.

 
My Great Web page

 

Bebeklerde ise hem savunma sistemi yeterli gelişmemiştir, hem de mide hala  ancak anne sütünü hazmedebilecek durumdadır. Yetişkinlerin aksine  bebeklerin sindirim sisteminde botulizm sporlarını kontrol eden ve  bakterinin çoğalmasını ve zehir üretmesini önleyen faydalı bakteriler henüz  gelişmemiştir. Bu bakteri bebeklerde botulizm adı verilen tehlikeli bir  zehirlenmeye neden olabilir. Zehirlenen bebek nefes alma ve yutkunma zorluğu çekebilir, kol, bacaklar ve boyunda güçsüzlük ortaya çıkabilir, durum çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Bir  yaşını geçmiş çocuklara balın bir zararı olmazken, bu nedenlerle doktorlar  tarafından 12 aylıktan daha küçük bebeklere bal yedirilmemesi tavsiye  ediliyor.

 

Bir söz: Akıllı Don Kişot uygun rüzgârı bekler. S.LEC