FenceBilim

Bilimsel Haberler İletişim  
Bilimsel Haberler  

Her bildiğini söyleme, her söylediğini bil. Clavdius

 

|Ana Sayfa|  www.fencebilim.com Bilimsel Haberler - Eğitim - Teknoloji -  Buluş  - Fizik - Kimya - Biyoloji - icat - Sanat  
 
  Su Üzerinde Yürüyüp Zıplayabiliyor!  
 
Cüce kök kurdu adı verilen böcek, bilim adamlarına ilham olacak gibi... Su üzerinde yürüme ve zıplama yeteneğine sahip yeni bir böcek bulundu.
 
   
 

 

 
 
 
Güney Afrika'nın Cape Town kentindeki bir gölette bulunan, bilim adamlarının cüce kök kurdu adını verdikleri böcek, tropik yaşam alanlarında bulunan su bölgeleri kıyısındaki çamurlu suların içine kazdıkları oyuklarda yaşıyor.

Böceğin, su üzerinde hareket edebilen diğer böcek ve hayvanların kullandığından farklı bir yöntemle bunu başardığına dikkati çeken bilim adamları, cüce kök kurdunun kullandığı tekniğin, suda giden robotik araçların geliştirilmesine yardımcı olabileceğini belirtti.

Böcek üzerinde yapılan araştırmalar, 5 milimetre boyunda ve 10 miligram ağırlığındaki cüce kök kurdunun, arka ayaklarındaki özel paletleri yardımıyla su üzerinde 100 milimetre yükseğe sıçrayabildiğini ve bir sıçrayışta kendi boylarının 5,4 katı olan 33 milimetrelik bir mesafeyi kat edebildiğini gösterdi. Böcekler karada ise 70 santimetre yükseğe sıçrayabiliyor ve bir sıçrayışta bir metre gidebiliyor.

Böceği keşfeden İngiltere'nin Cambridge Üniversitesi Zooloji Bölümü Profesörü Malcolm Burrows, cüce kök kurdu hakkında yaptıkları araştırmayı Current Biology dergisinde yayımladı.

Su üzerinde hareket edebilen su böcekleriyle, Güney Amerika kertenkelesinin, bunu, ayaklarıyla su arasında kalan küçük hava katmanını muhafaza etmek suretiyle, su yüzey geriliminden faydalanarak yaptığını belirten Barrow, ancak bu canlıların ayaklarının ıslanması durumunda suyun içine çekilerek boğulduklarını anlattı.

Cüce kök kurdu ise balıklara kolayca yem olabilecekleri sulardan kaçabilmek için yaklaşık 1 milisaniye içinde, saniyede 130 derecelik açısal hızla açabildikleri güçlü arka bacaklarıyla suyu itiyor. Aşağıya yapılan itme hareketiyle bacakların üzerinde bulunan özel yaylı paletler ve çıkıntılar açılarak yüzey alanlarını 2,4 kat genişletiyor. Böylece aşağıda, böceğin havaya zıplamasına imkân veren bir çeşit su topu oluşuyor. İtiş hareketi tamamlandıktan sonraysa ayaklardaki paletler böceğin havada sürüklenmesini önlemek amacıyla hızla kapanıyor.

Böceğin kullandığı su üzerinde hareket ve zıplama tekniğinden suda yolabilen küçük robotların geliştirilmesinde yararlanılabileceğini belirten Burrows, ''Su altında hareket eden küçük robotik araçlar yapmak istiyorsak biz de böyle pervaneler veya kürekler tasarlamalıyız'' dedi.

 
 
     
  Kaynak: TRTHABER / www.trthaber.com  
     
     
  Bir söz: Esenlik ve huzur on kısım ise, dokuzu susmaktır. Hz.Ömer
 
 

 

 

... Bilimsel Bilgi ve Haberler

 
  - Galler'de laboratuarda yıldırım üretildi.    
  - Genç dahi 14 yaşında kitap yayımladı.     
  - Tüm servetini "Türkiye'de Bilime" adadı.     
  - Obama'dan ödül alan ilk Türk kadını    
  - OXFORD'A bir Türk'ten tarihi bağış!    
  - 20 yaşında 11 dili konuşabiliyor!    
  - Türk mühendislerinden yepyeni bir teknoloji!    
  - Türk cihazına ABD den büyük ilgi!  
  - 16 yaşında hoca oldu!    
  - Anaconda projesi: Denizlerde elektrik aranacak.'  
  - Dünyanın ilk ışık alanı kamerası 'Lytro'.    
  - Asit yağmurlarına Dikkat!  
  - Türk Edison ve Harika İcadı.  
  - Türk icadı süper DVD.    
  - NASA izafiyet teorisini doğruladı.    
  - İşte Türk yapımı ARIKOPTER.    
  - Projem dünyayı değiştirecek.    
  - Mukavvadan çok sağlam köprü.  
  - ABD'nin en büyük atom bombası imha edildi.  
  - Çin'in üçte biri çöpe gömülü.  
  - Çinliler devasa sebze üretiyor.  
  - Arılarında duyguları var.    
  - 4505 metrede bir çiçek.    
  - Çelik kumaş ödül getirdi.  
  - Elektromanyetik kumaş ürettik.  
  - Hastane mikrobuna Türk buluşu.  
     
  Tüm bilimsel haberler >>>