Zaman hiç kaybolmaz, kaybolan bizleriz. Paul Claudel

 
 
  |Ana Sayfa| Bilimsel Haberler - Eğitim - Buluş - Sanat - Yaşam - Teknoloji - İcat - Keşif - Zeka - Akıl ...
 
 
 
 
  Fen ve Teknoloji
  Konular
  Deneyler
  Yazılı Soruları
  E-Test
  Kim 500 milyar ister
  Flaşlar
  Bulmacalar
  Kavram Haritası
  Sunular
  Video Anlatım
  Planlar
  Yaşam
  Laboratuar
  Deney Video
  Test
  Sorular
  TEOG
  Fizik
  Kimya
  Biyoloji
  Fen Siteleri
  fenokulu
  fensayfam
  fenci.gen.tr
  diğerleri...
  Fizik Siteleri
  Onlinefizik
  Kolayfizik
  Atomcuk
  diğerleri...
  Kimya Siteleri
  Kimyaevi
  Kimyaokulu
  diğerleri..
  Biyoloji Siteleri
  Biyolojisitesi
  Lisebiyoloji
  Biyoweb
  Eğitim Siteleri
  Eğitimsitem
  dersimiz
  diğerleri..
 
 
  Akıl Küpü - Zeka Soruları  
Akıl Küpü 1: Mezarın başında bir kız ağlıyor. Mezarda yatanın annesi ağlayan kızın annesinin kayın validesi. Mezarda yatan, ağlayan kızın nesi olur?
Akıl Küpü 2: Hep artıp asla azalmayan şey nedir?  
Akıl Küpü 3:  Yandaki şekilde iki kare  arasındaki uzaklık  7 cm olarak verilmiştir. Bu şeklin toplam alanı kaç santimetre karedir?
Akıl Küpü 4:  Bir padişah 10 kuyumcuya 10 gramlık 10 tane altın bilye yaptırmak için emir veriyor. Fakat uyanık kuyumculardan birisi 9 gramlık aynı büyüklükte 10 tene altın yapıyor. Acaba 1 kez tartı kullanılarak nasıl hangi kuyumcunun üçkağıtçı olduğu anlaşılabilir?
Akıl Küpü 5:  İki katlı bir ev var. 1. katta 3 adet elektrik anahtarı, 2. kata 1 adet lamba bulunmaktadır. anahtardan sadece 1 tanesi lambayı açıp kapatmaktadır. Sizin sadece 2. kata 1 kez çıkma hakkınız bulunmaktadır. Sadece 1 kez deneme yaparak üç anahtardan hangisinin lambaya ait olduğunu bulabilir misiniz?
Akıl Küpü 6:  A ve B yerleşim yeri bulunmaktadır. A yerinde 100 adet içi benzin dolu bidon bulunmaktadır. Bu bidonlar bir motosikletle B yerine götürülmek isteniyor. Motosiklet sadece 1 bidon benzin taşıyabiliyor ve A - B arasında bir bidon benzin yakıyor. Başlangıçta motorda benzin yoktur. Buna göre B yerine en fazla kaç tane benzin bidonu dolu olarak taşınabilir?
Akıl Küpü 7:  Bir adam eşiyle tatile çıkıyor. Bir deniz kenarında yürürken adam kaza ile denize düşüyor, fakat 1 dakika sonra denizden çıktığında hiç ıslanmamış olduğu görülüyor. Bu nasıl olur? 
Akıl Küpü 8:  Bir adam denize düştükten sonra mavi olarak çıktı, acaba adamın başına ne gelmiş olabilir?
Akıl Küpü 9:  Bir çiftçinin 20 boğası, 40 ineği ve 60 atı var. Eğer atlara inek dersek bu çiftçinin kaç atı olur?
Akıl Küpü 10:  Yanda kağıt üzerine kibritlerle yapılmış yanlış bir eşitlik var. Siz tek bir hamle uzun kibritlere dokunmadan eşitliği sağlaya bilir misiniz?

Akıl Küpü 11:  Süleyman paşa, ömrünün dörtte birini çocuk olarak, beşte birini delikanlı olarak, üçte birini orta yaşlı olarak ve 13 yılını da aklı başında olmadan geçirdi, acaba kaç yaşında öldü?
Akıl Küpü 12:  İki boksör antrenman yapıyorlar. Biri küçük diğeri büyük boksör. Küçük boksör büyüğün oğlu oluyor, büyük boksör küçüğün babası olmuyor. Bu nasıl olur?
Akıl Küpü 13:  Adamın bir tanesi ev yaptırıyor. Evin her penceresi kuzeye bakıyor. Pencereden görünen ayı hangi renktedir?
Akıl Küpü 14:  İki at binicileri ile yarışmaya başlayacaklar. Yarışmanın kuralı sonuncu olan birinciliği kazanacaktır. Yarışma bir türlü başlamıyormuş. Ne yapılırsa yarışma hemen başlar?
Akıl Küpü 15:  5 - 9 - 4 - 8 - ? - 4 - 9  Soru işareti yerine hangi rakam gelmelidir?
Akıl Küpü 16: Manavın iki kefeli bir terazisi var ve 4 adet farklı ağırlığı var. O bunlarla 1 kilodan 40 kiloya kadar her şeyi tartabiliyor. Manavın elindeki 4 farklı ağırlık nelerdir?
Akıl Küpü 17: Burak bey balık avından döndüğünde "tuttuğum balıklardan ikisi dışında hepsi lüfer,ikisi dışında hepsi kefal, ikisi dışında hepsi uskumru" diyor . Burak bey kaç tane balık tutmuştur?
Akıl Küpü 18: İki çocuk aynı gün, aynı saat, aynı anda, aynı anadan (ve babadan) doğmuşlar. Ama ikiz değiller. Bu nasıl oluyor?
Akıl Küpü 19: Ocak=2, şubat=2, mart=1, nisan=1, mayıs=1, haziran=2, temmuz=0, ağustos=3, eylül=1, ekim=1, kasım=1, aralık=? Yukarıdaki aylarla rakamlar arasında bir ilişki vardır. Buna göre soru işaretli yere ne gelmelidir?
Akıl Küpü 20: Doktoruz size 3 hap verir ve bunları yarımşar saat arayla almanızı tavsiye ederse, ilaçların tamamını bitirmeniz ne kadar sürer?
Akıl Küpü 21: Üç rakamlı bir sayımız var. Bu sayıdan 7 çıkarılırsa sonuç 7'ye, 8 çıkarılırsa sonuç 8'e ve 9 çıkarılırsa sonuç 9'a bölünüyor. Bu sayı kaçtır?
Akıl Küpü 22: Soru işaretinin yerine hangi rakam gelmelidir?
     BEŞİKTAŞ = 3
     FENERBAHÇE = 1
     GALATASARAY = 0
     TRABZONSPOR = ?
     İSTANBULSPOR = 1
     GENÇLERBİRLİĞİ = 5
Akıl Küpü 23:  Üç atlet ikişer, ikişer 100 metrelik mesafede yarış  yapmaktadırlar. Ali ile Burak yarıştığında, Ali 10 metrelik bir farkla yarışı kazanmaktadır. Burak ile Cengiz yarıştığında Burak 10 metrelik bir farkla  yarışı kazanmaktadır. Ali ile Cengiz yarışsa, Ali kaç metrelik farkla yarışı kazanır.
Akıl Küpü 24: Ortada bir tabakta 11 portakal var. Tabak çevresinde 11 insan var. Bu portakalları öyle bir dağıtalım ki, her kişide 1 portakal ve tabakta 1 portakal olsun.
Akıl Küpü 25: Saat kulesindeki çanların çalışı saat 7'de 7 saniye sürüyor. Saat 11'de ne kadar sürer?
Akıl Küpü 26: Öyle iki pozitif tam sayı bulun ki, çarpımları tek basamaklı, toplamları iki basamaklı olsun.
Akıl Küpü 27:   A - C - G - L - N - O  harf dizisinde hangi harf diğerlerinden farklıdır?
Akıl Küpü 28:   Bir pelikan kuşu, her gün bir önce yediğinden 6 balık daha fazla yiyerek 5 günde toplam 100 balık yiyor. Birinci gün kaç balık yemiştir.  
Akıl Küpü 29:   Bir tavamız var ve en fazla iki dilim ekmek alıyor. Elimizde 3 dilim ekmek var ve bir yüzü 5 dakikada kızartılabiliyor. 3 dilim ekmeğin tüm yüzleri en az kaç dakikada kızartılabilir? Nasıl?  
Akıl Küpü 30: Elinizde 7 ve 11 dakikalık iki tane kum saati var. 15 dakikayı nasıl ölçersiniz?  
Akıl Küpü 31: Saat kulesindeki çanların çalışı saat 5'de 5 saniye sürüyor. Saat 9'da ne kadar sürer?
Akıl Küpü 32: İsmi söylendiğinde yok olan şey nedir?
Akıl Küpü 33: LABİRENT+EKONOMİ=11
                             
BUNALTICI+GÜZELLİK=56
                             
GÜÇLÜ+KABİNE=?       

Akıl Küpü 34: Yanda  sizce ne yazıyor?          ukonet

Akıl Küpü 35: 10 madeni parayı, 3 bardağa her bardakta tek sayıda para olacak şekilde dağıtabilir misiniz? Bunun kaç çözümü vardır?

Akıl Küpü 36: Elimizdeki çiçeklerin ikisi hariç hepsi papatya, ikisi hariç hepsi gül ve ikisi hariç hepsi karanfil olduğuna göre elimizde kaç çiçek vardır?

Akıl Küpü 37: Her 65 dakika 27.3 saniyede bir ne gerçekleşir?

Akıl Küpü 38: Elinizde 7 ve 11 dakikalık iki tane kum saati var. 15 dakikayı nasıl ölçersiniz?

Akıl Küpü 39: Salih'in babasının 5 çocuğu vardır. Birincisinin adı Çaça, ikincisinin Çeçe, üçüncüsünün Çiçi, dördüncüsünün Çoço ise beşincisinin adı nedir?

Akıl Küpü 40: Aşağıdaki çiçeklerden hangisi diğerlerinden farklıdır?
               Açelya  -  Akasya  -  Azelya -  Ananas  -  Adaçayı

Akıl Küpü 41: Bir doktor 3 hastayı ameliyat edecektir. Hastanın birisinde bulaşıcı bir hastalık vardır ve hastanın hangisi olduğu bilinmemektedir. Doktorun elinde 2 çift ameliyat eldiveni vardır. Bu doktor 3 ameliyatı hastalık bulaştırmadan nasıl yapabilir?

Akıl Küpü 42: Cep telefonumda mesaj yazarken "3" tuşuna basarsam önce D'yi, sonra E'yi, sonra da F'yi seçmiş olurum. DEDE yazabilmek için "3"tuşuna kaç defa basmam gerekir.

Akıl Küpü 43: Ali ile Veli 100 metre yarışı yapıyorlar. Ali, Veli'yi 5 metre farkla geçiyor. Yani Ali yarışı bitirdiğinde Veli 95. metrededir. Tekrar yarışmaya karar veriyorlar. Fakat bu sefer Ali, başlangıç çizgisinden 5 metre geriden başlıyor. Aynı hızla koştuklarını kabul edersek bu yarışı kim kazanır?

Akıl Küpü 44: Bir adam, gökdelende 25. katta oturuyormuş. Bu adam her gün evine çıkarken önce 13. kata kadar asansörle, sonra da 25. kata kadar yürüyerek çıkıyormuş. Acaba neden?

Akıl Küpü 45: Dört tane 4 den matematiksel işlem kullanarak 45 elde edebilir misiniz?

Akıl Küpü 46: E M L T Z harflerinden hangisi diğerlerinden farklıdır?

Akıl Küpü 47: George bir dükkandan 3 parça eşya aldı. Dükkan sahibinin hesap yaparken sayıları toplayacağı yerde çarptığını gördü.Onu uyardığında adam patavatsızca "Toplamsam da aynı sonuç, yani 5.70 dolar olacaktı" dedi.George'un aldığı eşyaların fiyatları neydi?

Akıl Küpü 48: Bir odada üç ampul, odanın dışında da üç düğme var.
Bu düğmelerden hangisinin hangi ampulü yaktığını bilmiyoruz. Odaya sadece lambaların hepsi sönükken girebiliyoruz. Dışarıdan içeriyi hiçbir şekilde göremiyoruz. Kabloları da kontrol edemiyoruz.
Hangi düğme hangi ampulün, nasıl buluruz?

Akıl Küpü 49: Yılın kaç ayında ‘otuz’ gün vardır?

Akıl Küpü 50: Yasemin 14, Ersin 10 yaşında olduğuna göre, Hasan Ahmet kaç yaşındadır?

Akıl Küpü 51: Sadece bir tek kibritiniz var, içinde bir gaz lambası, bir gaz sobası ve birde mum bulunan karanlık ve soğuk bir odaya girdiniz... Önce hangisini yakarsınız?

Akıl Küpü 52: 30' u yarıma bölüp 10 eklediniz, kaç etti?

Akıl Küpü 53: 124 - 226 = 1
Elbette bu eşitlik yanlış. İki rakam iki defa yer değiştiğinde cevap doğru oluyor. Haydi bilin bakalım!

Akıl Küpü 54: 2-5x4+7 kaç eder?

Akıl Küpü 55: 1 - 11 - 21 - 1211 - 3112 - 132112 - ?
 

Akıl Küpü 56: Aracın park ettiği yerde yazan sayı kaçtır?
   
Akıl Küpü 57: Yandaki tabloda bir rakam
diğerlerinden farklıdır? O rakamı bulabilir misiniz?

   
   
Akıl Küpü 58: Yandaki el resimlerinden hangisi diğerlerinden farklıdır?tabloda bir rakam
 

Akıl Küpü 59: İçi boş bir havuz var. Siz 1. gün havuzun yanına gittiğinizde havuza bir miktar su döküyorsunuz. 2. gün tekrar gittiğinizde havuzda ne kadar su varsa o kadar su ekliyorsunuz. 3. gün yine havuzda ne kadar su varsa o kadar su ekliyorsunuz. Bu havuz 30 gün sonunda doluyor. Peki havuzun yarısı kaç günde dolmuştur? 
Akıl Küpü 60: 10 metre derinliğinde bir kuyu var. Kuyunun dibinde bir kurbağa bulunmaktadır. Kurbağa 1 dakika içerisinde 3 metre yukarıya sıçrıyor, 2 metre aşağıya kayıyor. Acaba bu kurbağa bu kuyuyu kaçıncı dakikada sonunda çıkar?
Akıl Küpü 61: Örüntüyü tamamladığınızda ? yerine hangi sayı gelmelidir.
   
 

   cevaplar >>>