Kıssadan Hisse

|Ana Sayfa|   www.fencebilim.com                   Bilimsel Haberler - Egitim - Teknoloji -  Bulus  - Fizik - Kimya - Biyoloji - icat - Sanat

 
Robot Projeler Deney İzle Haber Arşiv Üstün Yetenek Akıl Küpü Gökbilim İcatlar En-ver Rehberlik
Sağlık IQ Bilimsel Bilgi Bilim Adamları Zeka Oyunları Bilimsel Bilgi Sunular Gülmece Not-Not Akıl Küpü
 
 

' Burçlar var mı? '

  Kıssadan Hisse
  Sizin eğitim sistemi
  Fıçıya düşen karınca
  Göçmen kuşlar
  En iyi buğday
  Tezgahtar çocuk
  İnsanlık dersi
  -  Trajik göçmen kuşları
  -  Geleceğini biliyordum.
  Padişah ve İncili
  Baldıran zehri İçmek
  İki deniz
  Önemli olan vermektir
  Iraklı çocuğun şiiri
  Kabak ağacı ile kabak
  Kimin kulağı
  İnsanı tanımak!
  -  Göldeki su
  -  Burçlar var mı?
  -  Yolumuzdaki engeller
  -  Bizim Zamanımızda
  -  Para üstü
  -  Sırtımızdaki yükler
  -  Badem şekeri
  -  İlk görev yerim!
  -  Japonya'da yaşanmış
  -  Ekmeğe hürmet
  -  Eleştiri
  -  Cimri
  -  Taş kemer
  -  Size hizmet edenleri
  -  Adalet
  -  Bambu ağacı
  -  Çocuğun babasına
  -  Bir tebessüm
  -  İyi ki yaptım mahallesi
   
   
 

Meşhur bir Nasreddin Hoca hikayesi vardır. Hoca ve arkadaşları aşırı soğukların hüküm sürdüğü günlerde bir iddiaya tutuşmuşlar. Arkadaşları o soğuklarda kimsenin tüm bir geceyi dışarıda hiçbir ateş veya ısı kaynağı olmadan geçiremeyeceğini söylerken Hoca kendisinin bunu yapabileceğini söylemektedir.

 

 
 
 

Olur, olmaz derken Hoca bir geceyi dışarıda geçireceğini ve bunun karşılığında ise arkadaşlarından bir ziyafet istediğini, yapamadığı takdirde kendisinin ziyafet vereceğini söyler. Bir zaman sonra Hoca hakikaten soğuk bir geceyi dağ başında yalnız geçirir.

Hocanın sağ salim bu işi bitirdiğini gören arkadaşları, gerçekten hiç ateş yakmadan bunu nasıl yaptığını sorarlar. Hoca da karşı dağda bir kulübede yanan bir mum gördüğünü onu düşünüp içinin ısındığını söyler. Bunun üzerine arkadaşları itiraz eder ve hocanın karşı dağdaki bir mumla ısındığını ve iddiayı kaybettiğini söyleyerek ziyafet isterler. Hoca baskı karşısında mecburen kabul eder. 

Ziyafet günü geldiğinde Hocanın evinde toplanan arkadaşları yemeği beklemeye başlarlar fakat hoca sürekli yemeğin pişmekte olduğunu söylediği halde yemek bir türlü gelmez. Sonunda “Şu yemeği bir görelim” deyip kalkıp mutfağa giderler ki, Hoca yemeğin bahçede piştiğini söyleyerek onları ağaca astığı koca bir kazanın yanına götürür. Kazanın metrelerce aşağısında bir mum yanmaktadır. Bunu gören arkadaşları. “Yahu Hoca koca kazan bu soğukta mumla kaynar mı?“ deyince. Hoca “İnsan aynı soğukta karşı dağdaki mumla ısınabiliyorsa kazan da elbet kaynar” diyerek onlara derslerini verir.

Aklıma gelen sorular:
- Aynı yumurta ikizleri aynı gün aynı saatte ve aynı burçta olmalarına rağmen nasıl farklı karakter özellikleri gösterebiliyorlar?
-
Çok uzak yıldızlar insan karakter oluşmasını etkiler diyorlar, ama güneşe göre diğer yıldızların ışıkları yok denecek kadardır.
- Her ayda gök cisimlerinin şekline göre bir hayvan ismi ve karakter belirlemişler. Peki farklı açılardan bakıldığında başka hayvana benzeyecektir. Bu durumda ne olacak?

- Bilimsel verilere göre gezegenlerin konumları yıllar içinde kaymakta bu ise zaman ötelemesini doğurmaktadır. 100 yıl farkla aynı zamanda doğan çocuklar aslında aynı burçtan olamazlar. Bu durum nasıl çözülecek.
- Bir kişi kendi burcunun özelliklerini göstermiyorsa yükselen burç diye bir şey icat etmişler.
- İnsanlar sadece 12 karakter yapısından mı ibarettir?
- İnsanın karakterini burçları mı belirler yoksa ruhu, ailesi, eğitimi, çevresi, ilklim şartları gibi değişik faktörler mi etkiler.
- Burç veya tarot uzmanları geleceği bildiklerini mi iddia ediyorlar?
- İnsanların geleceği merak etme zafiyetinden birileri para mı kazanıyor?
- Hiç güvenilir YAY burcundan kimse yok mu?

Allah insana akıl vermiş. Birilerinin yalanlarına para akıtmak için aklımızı bir kenara bırakmanın mantığı olmadığını düşünüyorum. Bazıları burçlara göre evlilik yapıyor? (?)
          

   
Bir söz: Bataklıkta boğulanın ne yuttuğunu araştırmaya gerek yoktur.